Асканія-Нова селищна військова адміністрація

Херсонська область, Каховський район

ДИТЯЧИЙ БУДИНОК СІМЕЙНОГО ТИПУ

Дата: 23.01.2024 15:58
Кількість переглядів: 104

Фото без опису

Життя кожної людини неповторне. Хтось народжується щасливим, комусь доводиться пережити складні обставини долі, але є і такі долі, коли не має змоги щось змінити самому. Саме дитячі долі в руках дорослих, і тому важко переживати за дітей, чиє життя понівечено та з самого початку зруйновано. Відсутність батьківського тепла, маминої колиски на ніч, іграшок та подарунків на свята від рідних – все це є життя дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування. Ці діти живуть в інтернатах, мають одяг та їжу, в літку вони відпочивають в оздоровчих таборах, але єдине – їх  ніхто не чекає, і нікому пожалітись про забитий сінець чи успіх у спортивних змаганнях. Саме тому, наша держава підтримує створення сімейних форм виховання дітей-сиріт. Це прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу (ДБСТ).

Метою створення дитячого будинку сімейного типу є забезпечення належних умов для виховання в сімейному оточенні дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

Дитячий будинок сімейного типу - окрема сім'я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

Батьки-вихователі - особи, які беруть на виховання та спільне проживання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування (далі - вихованці).

Вихованці перебувають у дитячому будинку сімейного типу до досягнення 18-річного віку, а в разі продовження навчання у закладі загальної середньої освіти, за денною формою навчання у закладі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти - до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів.

Діти-сироти та діти, які позбавлені батьківського піклування, яким встановлено інвалідність, за їх вибором можуть продовжити проживати і виховуватися у дитячому будинку сімейного типу до досягнення ними 23-річного віку незалежно від того, чи навчаються вони у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти.

Загальна кількість дітей у дитячому будинку сімейного типу не повинна перевищувати 10 осіб, враховуючи рідних.

Не допускається одночасне застосування різних форм влаштування до дитячого будинку сімейного типу дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, крім випадків, коли батьки-вихователі перебувають з підопічним у сімейних чи родинних відносинах.

Фото без опису

Особи, які не можуть бути батьками-вихователями

Батьками-вихователями можуть бути повнолітні та працездатні особи, за винятком:  

– осіб, визнаних у встановленому порядку недієздатними або обмежено дієздатними; 

– осіб, позбавлених батьківських прав; 

– осіб, які були усиновлювачами, опікунами, піклувальниками, прийомними батьками,  батьками-вихователями іншої дитини, але усиновлення  було  скасовано  або визнано недійсним, опіку, піклування чи діяльність прийомної сім’ї або дитячого будинку сімейного типу було припинено з їх вини; 

– осіб, які за станом здоров’я не можуть виконувати обов’язки щодо виховання дітей (інваліди I і II групи, які за висновком медико-соціальної експертної комісії потребують стороннього догляду, особи, в яких офіційно зареєстровані асоціальні прояви, нахили до насильства); 

– осіб, які перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері; 

– осіб, які зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами;  

– осіб, які страждають на хвороби, перелік яких затверджений МОЗ щодо осіб, які не можуть бути усиновлювачами; 

– осіб, які були засуджені за злочини проти життя і здоров’я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської  безпеки, громадського порядку та моральності;

– осіб, які не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу). 

Середньомісячний сукупний дохід сім'ї в розрахунку на одну особу  за попередні шість місяців, що передували місяцю звернення із заявою про утворення дитячого будинку сімейного типу не може бути менший ніж розмір прожиткового мінімуму, встановлений законом для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Не можуть бути батьками-вихователями особи, з якими проживають члени сім'ї (у тому числі малолітні та неповнолітні діти), які мають глибокі органічні ураження нервової системи, алкогольну та наркотичну залежність, хворі на СНІД, відкриту форму туберкульозу, психотичні розлади, в яких офіційно зареєстровані асоціальні прояви, нахили до насильства.

 

Перелік документівякі необхідно подати до органу, який приймає рішення про створення дитячого будинку сімейного типу:

  • заява кандидатів у батьки-вихователі про утворення дитячого будинку сімейного типу із зазначенням інформації про наявність або відсутність кредитних зобов’язань;
  • довідку про склад сім'ї (форма 3)
  • копію свідоцтва про шлюб (для подружжя);
  • довідку про проходження курсу підготовки і рекомендацію центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді щодо включення їх у банк даних про сім'ї потенційних усиновителів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів;
  • копії паспортів;
  • довідку про доходи за останні шість місяців або довідка про подану декларацію про майновий стан і доходи (про сплату податку на доходи фізичних осіб та про відсутність податкових зобов’язань з такого податку);
  • довідка про наявність / відсутність виконавчого провадження стосовно боргових зобов’язань;
  • довідку про стан свого здоров'я та осіб, які проживають разом з ними;
  • письмову згоду всіх повнолітніх членів сім'ї, які проживають разом з кандидатами у батьки-вихователі, якщо останні вирішили створити дитячий будинок сімейного типу на власній житловій площі, засвідчену нотаріально.

Фінансове та матеріальне забезпечення дитячого будинку сімейного типу

Батькам-вихователям для потреб дитячого будинку сімейного типу позачергово надається обладнаний індивідуальний житловий будинок або багатокімнатна квартира за нормами, встановленими законодавством.

На виховання кожної прийомної дитини щомісяця місцевими управліннями соціального захисту населення виплачується соціальна допомога у розмірі двох прожиткових мінімумів, в залежності від віку дитини.

Батькам-вихователям виплачується грошове забезпечення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. 

Тим, хто паралельно виконує обов’язки вихователя, зараховується в загальний трудових стаж.

Облік дітей, які можуть бути влаштованими до дитячого будинку сімейного типу

До  дитячого  будинку  сімейного  типу  в  першу  чергу влаштовуються діти, які: 

  • перебувають між собою в родинних стосунках, за винятком випадків, коли за медичними показаннями або з інших причин їх не можна виховувати разом; 
  • перебувають на первинному обліку дітей-сиріт і дітей, позбавлених  батьківського  піклування, на  відповідній адміністративно-територіальній одиниці; 
  • перемістилися з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції. 

Дітей  із числа внутрішньо переміщених осіб за відсутності документів  влаштовують  до  дитячого будинку сімейного типу на підставі  витягу з обліково-статистичної картки дитини. Зазначений витяг подається обласною службою у справах дітей, в якій дитина перебувала на первинному обліку дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського  піклування,  або  Мінсоцполітики на письмовий запит відповідної служби у справах дітей. 

Влаштування дітей  у  дитячий будинок сімейного типу проводиться з урахуванням віку батьків-вихователів та дітей за умови, що на час досягнення обома батьками-вихователями пенсійного віку  всі  вихованці  досягли  віку  вибуття з дитячого  будинку сімейного   типу.  У  разі досягнення пенсійного віку одним з батьків-вихователів час перебування  дітей визначається за віком молодшого  з  батьків. В окремих випадках за згодою сторін дитячий будинок  сімейного типу  може  функціонувати  і  після досягнення батьками-вихователями  пенсійного віку, але не більше ніж протягом п’яти років.

Права вихованців

За вихованцями зберігаються раніше призначені аліменти, пенсія, інші види державної допомоги. Суми коштів,  що  належать вихованцям  як  пенсія, аліменти чи інші види державної допомоги, переходять у розпорядження батьків-вихователів і  витрачаються на утримання вихованців.

Органи опіки та піклування забезпечують збереження майна, у тому числі житла, вихованців за місцем  його знаходження і здійснюють контроль за його використанням. 

Вихованці мають право підтримувати  особисті контакти з батьками та іншими родичами, якщо це не суперечить їх інтересам і не заборонено рішенням суду. Форму такого спілкування визначають органи опіки та піклування за погодженням з батьками-вихователями та за участю соціального  працівника, який здійснює соціальне супроводження.


Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора