Асканія-Нова селищна військова адміністрація
Херсонська область, Каховський район

НА ЯКИХ ПІДСТАВАХ БАТЬКА АБО МАТІР МОЖУТЬ ПОЗБАВИТИ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ?

Дата: 14.05.2024 09:50
Кількість переглядів: 16

Фото без опису

   Позбавлення батьківських прав — це санкція, застосовувана в тих випадках, коли здоров’я, фізичний, психічний, духовний і моральний розвиток дитини піддається небезпеці внаслідок застосування батьками неправомірних способів здійснення батьківських прав, неналежного їхнього поводження або злісного ухилення від виконання батьківських обов’язків та застосовується лише за рішенням суду.

ПІДСТАВИ ПОЗБАВЛЕННЯ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ:

Позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на недобросовісних батьків і це можливо тільки у наступних випадках (стаття 164 Сімейного кодексу України):

а) батьки без поважної причини залишили дитину у пологовому будинку або лікарні і протягом 6 місяців не цікавилися її подальшою долею;

б) ухилення від виконання обов’язків по вихованню дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти;

Це поняття широке, але довести таке ухилення насправді не просто. Ознаками такої поведінки може бути: свідома і навмисна відсутність турботи про розвиток дитини, її навчання, ігнорування потреб дитини, систематична невиплата аліментів.

Це мають бути не одиничні випадки, а системна поведінка. Те, що хтось з батьків не може піклуватися про дитину через свою хворобу, чи з інших поважних причин, не є підставою для позбавлення батьківських прав;

в) жорстоке поводження з дитиною;

Це насильство над дитиною як кимось із батьків, так і їхніми співмешканцями, якщо батьки цьому не перешкоджають; (застосовують фізичне або психічне насильство, недопустимі методи виховання, принижують людську гідність дитини тощо);

г) хронічний алкоголізм або наркоманія. Це обов’язково потрібно підтвердити медичним висновком;

д) експлуатація дитини, примушування до жебракування, залучення до важкої праці;

е) засудження за умисний злочин щодо дитини. Для цього необхідно отримати вирок суду.

Кожну із цих підстав потрібно доводити і підтверджувати окремими доказами.

Підстави для позбавлення батьківських прав відсутні при вчиненні кримінального правопорушення батьками з необережності (наприклад, випадкове заподіяння шкоди здоров'ю дитини у ході гри, при домашніх роботах і тощо).

Не може бути позбавлена батьківських прав особа, яка не виконує своїх батьківських обов'язків внаслідок душевної хвороби, недоумства, тривалого відрядження, утворення перешкод з боку іншого з батьків, з яким проживає дитина відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року № 3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав".

ХТО МОЖЕ ЗВЕРНУТИСЯ ІЗ ПОЗОВОМ ПРО ПОЗБАВЛЕННЯ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ?

Право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають (стаття 165 Сімейного кодексу України):

один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім’ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров’я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла 14 років.

Зустрічаються випадки коли з позовами про позбавлення батьківських прав звертаються родичі дитини: бабуся, дідусь, брат, сестра, вітчим, мачуха.

ПРОЦЕДУРА ПОЗБАВЛЕННЯ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ ТА ПОСЛІДОВНІСТЬ ДІЙ:

ЗБІР ДОКАЗІВ. Чи не найважливіший етап. Всі докази потрібно одразу подати з позовною заявою. Тому потрібно отримати всі можливі підтвердження несумлінної поведінки іншого із батьків, отримати всі довідки, характеристики. Вже на цьому етапі важлива допомога адвоката. Він не тільки підкаже що потрібно зібрати, а і зможе направити необхідні адвокатські запити. Це значно прискорить і полегшить процес збору доказів.

СКЛАДАННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ. У позові необхідно викласти детальну інформацію про конкретну ситуацію з батьком або матір’ю, вказати конкретні підстави позбавлення батьківських прав і навести докази, які підтверджують існування таких обставин. Також важливо обґрунтувати чому таке позбавлення буде відповідати інтересам дитини.

ПОДАЧА ПОЗОВУ. У суд позовна заява подається вже разом з усіма підготовленими доказами. Позов подається до суду за зареєстрованим місцем проживання відповідача.

ЗВЕРНЕННЯ ДО ОРГАНУ ОПІКИ ТА ПІКЛУВАННЯ. Цей орган повинен надати до суду письмовий висновок про доцільність позбавлення батьківських прав. Висновок органу опіки та піклування про доцільність позбавлення батьківських прав ще не гарантує перемогу в суді, суд може і не погодитися з цим висновком.

СУДОВИЙ РОЗГЛЯД позовної заяви про позбавлення батьківських прав. Такі справи не розглядаються за один раз.

РІШЕННЯ СУДУ про позбавлення батьківських прав після набрання ним законної сили суд надсилає органу державної реєстрації актів цивільного стану. Однак, можна самостійно звернутися до органів РАЦСу з рішенням, щоб пришвидшити процес його виконання.

Позбавлення батьківських прав стосується тільки дітей, щодо яких є рішення суду. Стосовно інших дітей батьківські права зберігаються!

ПЕРЕЛІК НЕОБХІДНИХ ДОКУМЕНТІВ ДЛЯ ПОЗБАВЛЕННЯ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ:

Приблизний перелік документів, необхідних для позбавлення батьківських прав. У кожному конкретному випадку він може різнитися, але ось основні документи:

- копія паспорта заявника;

- довідка про місце проживання дитини разом з матір’ю (батьком) та підтвердження факту утримання дитини;

- копія свідоцтва про народження дитини;

- копія свідоцтва про розірвання шлюбу (за наявності);

- письмовий висновок органів опіки та піклування;

- характеристика з місця навчання дитини із зазначенням участі батьків у вихованні;

- довідки з медичних закладів, дошкільних закладів, спортивних секцій, тощо;

- довідка з місця роботи матері (батька), дані про доходи (того з батьків, хто звертається з позовом про позбавлення батьківських прав);

- характеристика матері (батька) з місця роботи або проживання;

- висновок психолога після бесіди з дитиною (психолог установи, в якій навчається дитина чи психолог органу опіки та піклування);

- докази, що свідчать про аліментну заборгованість;

- висновки лікарів, які підтверджують залежність одного з батьків від наркотиків або алкоголю;

- докази вчинення насильства стосовно дитини, тощо.

Усі докази повинні беззаперечно підтверджувати провину батька (матері) та свідчити про неможливість зміни поведінки.

Суд не може винести рішення, ґрунтуючись тільки на словах позивача.

ЧИ МОЖЛИВО ВІДМОВИТИСЯ ВІД ДИТИНИ?

Добровільно відмовитися від дитини неможливо!

Якщо чоловік не є біологічним батьком дитини застосовується процедура оскарження батьківства. У таких випадках найважливішим доказом наявності або відсутності спорідненості є генетична експертиза. Якщо її результати спростують спорідненість, суд може зобов’язати ДРАЦС виключити відомості про батька з актового запису про народження дитини.

Однак, при розгляді справ про позбавлення батьківських прав трапляються випадки, коли батько подає до суду заяву про те, що він не заперечує проти позбавлення батьківських прав. Суд оцінює таку заяву, разом з усіма іншими доказами, а тому навіть у такому випадку потрібно доводити наявність підстав для позбавлення батьківських прав.

ЧИ МОЖНА ПОЗБАВИТИ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ ЗА НЕСПЛАТУ АЛІМЕНТІВ?

Дуже часто доводиться чути фрази на зразок: Не платить аліменти - треба позбавити батьківських прав! Не все так просто.

Практика Верховного Суду у таких справах однозначна: якщо один з батьків (зазвичай, саме батько) не платить аліменти на утримання дитини - це не є самостійною підставою для позбавлення його батьківських прав.

Отже, ухилення від сплати аліментів не є підставою для позбавлення батьківських прав, а буде лише додатковим доказом на вашу користь, якщо зможете довести наявність інших підстав.

За злісне ухилення від виплат аліментів на дитину передбачена кримінальна відповідальність.

ЮРИДИЧНІ НАСЛІДКИ ПОЗБАВЛЕННЯ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ:

Результатом набрання законної сили рішенням суду про позбавлення батьківських прав батька і/або матері є втрата всіх прав, заснованих на спорідненості з дитиною.

Це означає, що такі особи:

а) втрачають право на виховання дитини;

б) втрачають немайнові права щодо дитини (втрачають право на спілкування з дитиною, визначення її місця проживання і навчання, тощо);

в) перестають бути представниками дитини;

г) втрачають права на пільги і державну допомогу;

ґ) не можуть бути усиновлювачами та опікунами;

д) не можуть розраховувати на майнові права, пов’язані з батьківством і материнством, які присуджувалися б їм при непрацездатності, а саме:

- право на аліменти від такої дитини;

- права на спадкування після цієї дитини;

- права на управління майном дитини;

- виплати аліментів, пенсій, грошової допомоги на дитину такому батьку або матері також припиняються.

Дитина зберігає свої майнові права, засновані на факті спорідненості з особою, позбавленою батьківських прав, у тому числі: право на одержання аліментів від такої особи та на спадкування після неї.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора