ОБЕРЕЖНО МІНИ
На жаль, сьогодні Україна є найбільш замінованою країною у світі.
За статистикою, 30% снарядів певного типу, які застосовуються під час бойових дій, не вибухають одразу після удару об землю.
Вони забруднюють територію, наражаючи на небезпеку цивільне населення не тільки під час бойових дій, але й багато років після завершення конфлікту. Станом на червень 2024 року 26% нашої території, включаючи деокуповані райони та водойми, є потенційно небезпечними через міни та боєприпаси, що не розірвалися.
Найбільша кількість замінованих територій знаходиться в зоні бойових дій або поблизу них, а також на деокупованих територіях. Це стосується і Херсонської області.
Знання та вміння визначати загрози та ризики є життєво важливими для цивільного населення.
У контексті протимінної безпеки загрозами є:
-Наземні та підземні міни ,
-Боєприпаси, що не вибухнули (НВБ), Сюди належать артилерійські та танкові снаряди, мінометні міни, детонатори, бомби , ракети.
-Саморобні вибухові пристрої (СВП) — кустарно виготовлені вибухові пристрої, які встановлюються для ураження людей чи майна.
-Міни-пастки — вибухові пристрої, навмисно розміщені так, щоб спрацювати при контакті з нібито безпечними об’єктами (наприклад, відкриття дверей чи ввімкнення телевізора).
Основні компоненти ризику для цивільного населення є:
-
- Ймовірність — шанс того, що людина чи група людей потрапить під вплив загрози (наприклад, натрапить на міну).
- Серйозність наслідків — потенційна шкода чи вплив від контакту із загрозою (наприклад, поранення, смерть, руйнування майна).
Саме тому знання про вибухонебезпечні предмети, їхні види та дії у разі їх виявлення є життєво важливими для мирного населення.
Якщо ви побачили боєприпаси, що не вибухнули, або інші вибухонебезпечні предмети, важливо пам'ятати:
- Не чіпати їх і не дозволяти іншим це робити.
- Відійти у безпечну зону.
- Повідомити ДСНС, зателефонувавши за номером 101.
- Не фотографувати і не поширювати фото в соцмережах.
Давайте розберемося, що таке безпечна зона та які маркери допомагають визначити небезпечні зони.
Безпечна зона — це територія, яка пройшла перевірку та очищення від мін і вибухонебезпечних залишків війни (снаряди, гранати, ракети, дрони тощо) службами, які відповідають за розмінування. Ці зони безпечні для проживання, сільськогосподарських робіт та інших видів діяльності. На деокупованих територіях безпечними вважаються ділянки, які активно використовуються людьми: ведеться господарська діяльність, є постійний рух автомобілів, перевірені вулиці та будинки, парки, земельні ділянки і поля.
Небезпечна зона — це територія, яка потенційно забруднена мінами або вибухонебезпечними залишками війни. Часто небезпечна зона візуально не відрізняється від безпечної. Як правило, міни неможливо побачити неозброєним оком — вони зазвичай закопані або заховані в рослинності, і там може не бути жодних попереджувальних знаків!!!
Ділянки, забруднені іншими вибухонебезпечними залишками війни, можуть бути більш помітними через видимі на поверхні гільзи від боєприпасів або боєприпаси, що не розірвалися.
Потрібно дотримуватися правил безпеки та оминати потенційно небезпечні зони. Щоб попередити людей, що певна ділянка замінована і небезпечна для життя, встановлюють попереджувальні знаки. Такими знаками можуть бути таблички з написами: «Стоп, міни!», «Небезпечно! Міни!», «Обережно! Міни!», «Стій! Небезпечно! Акваторія замінована!». Зазвичай це червоні таблички з попереджувальними написами.
Можуть використовуватися саморобні таблички, створені обізнаними людьми.
Необхідно переконатися, що місцевість безпечна для пересування. Використовуйте лише перевірені джерела інформації, такі як місцева влада або національні органи протимінної діяльності.
Нагадуємо, у разі виявлення вибухонебезпечного предмету слід дотримуватися наступних правил безпеки:
-Не чіпати його і не дозволяти іншим це робити.
-Відійти у безпечну зону.
-Повідомити ДСНС, зателефонувавши за номером 101.
-Не фотографувати і не поширювати фото у соціальних мережах.
Що є безпечною зоною? Якщо поряд із вами виявлено вибухонебезпечний предмет, безпечна зона повинна відповідати наступним критеріям:
Наявність укриттів: міцні споруди з товстими стінами (наприклад, будівлі з бетону або цегли), які можуть захистити від вибухової хвилі та уламків. Ці споруди мають знаходитися у перевірених зонах і активно використовуватися цивільним населенням.
Відомі безпечні маршрути: асфальтовані дороги або тротуари, які зазвичай перевірені та очищені від мін. Такі зони позначаються як безпечні службами, відповідальними за розмінування.
Відсутність додаткових небезпек: уникайте відкритих просторів, полів або територій, де можуть бути вибухонебезпечні предмети.